Ortodonti

Ortodonti Latince de “Düzgün Diş” anlamına gelir. Genel anlamda dünyada,”ortodonti ve çene yüz ortopedisi” olarak anılır. Bunun sebebi sadece dişleri değil, dişleri ve çene yüz ilişkilerini birlikte inceleyen bir bilim dalı olmasıdır.

Genellikle insanlar kendilerinin ya da çocuklarının dişlerindeki düzensizliklerin, çapraşıklıkların farkına vardıklarında ya da görüntülerinden memnun olmadıklarında ortodontistlere başvurma ihtiyacı

hissederler. Oysa ki bu bozuklukların bir çoğu küçük yaşlarda başlayan düzenli kontroller sonucu engellenebilmektedir. Bilinçli toplumlarda erken müdahaleler ve yeterli ağız diş sağlığı eğitimi sayesinde ilerleyen yaşlardaki diş kayıpları ve diş çapraşıklıkları ciddi oranda azalma göstermiştir. Ülkemizde ise bu bilincin yerleşmesi için halen yoğun bir çaba sarf edilmektedir.

Dişlerimizin ve çenelerimizin doğru pozisyonlarda birbirleriyle örtüşmeleri tüm solunum ve çiğneme fonksiyonlarımızı etkileyen çok önemli bir faktördür. İşte ortodonti burada devreye girer ve bu fonksiyonlarımızı optimum seviyede yerine getirebilmemiz için bize yardım eder. Tedavi öncesi alınan kayıtlar (ölçüler, fotoğraflar, çene ve yüz röntgenleri hatta gerekli durumlarda bilgisayarlı tomografiler) tedavi planlaması oluşturabilmek için çok titizlikle analiz edilir ve doğru tedavi planı oluşturulmaya çalışılır. Tedavi süresi ise vakanın şiddetine göre 1- 4 sene arasında değişebilmektedir.

Lingual Diş Teli

lingual-dis-teli-nedir

Invisalign

photo-service-mouthguards