Anestezi Nedir?albia-clinica-dental-odontologia-infantil-9e6666fc-ea90-492d-9a21-fdbd99deea95
Genel anlamda anestezi, ameliyat yada herhangi bir cerrahi müdahale öncesi, vücudun bütününde veya belirli bir kesimindeki duyunun (hissin) geçici yok edilmesi demektir. Yapılacak tedaviye göre tercih edilebilecek 4 tip anestezi vardır.

Belli başlı anestezi yöntemleri;

Bölgesel anestezi
Lokal anestezi
Sedasyon
Genel anestezi

Genel anestezi ve sedasyon nedir?
Genel anestezi, narkoz halinin sağlandığı anestezi tipidir. Sedasyon ise hastada sadece derin uyku halinin sağlandığı anestezidir. Sedasyonun uyuşturma etkisi yoktur, dolayısıyla cerrahi yapılacak bölgenin uyuşması için hastalara ayrıca lokal anestezi(dental enjeksiyon)de yapılmaktadır. Hastada endişe, ağrı ve bulantı bu yöntemlerle engellenebilmektedir.385

Genel anestezi / sedasyon diş hekimliğinde hangi tip hastalarda tercih edilir?
Çoğunlukla korkan ve endişeli hastalarda, mental retarde (zihinsel engelli) kişilerde, eşlik eden hastalıklar nedeniyle yaşlı hastalarda (hipertansiyon gibi), şiddetli bulantı refleksi nedeniyle tedavi yaptıramayan hastalarda, ve lokal anestezinin yeterli olmadığı vakalarda (çenede kist, gömülü diş, ortognatik cerrahi, çoklu dental implant operasyonları, çene kırığı tedavisi gibi) tercih edilmektedir. Diş hekimi koltuğu birçok hastada korku ve gerginlik nedenidir. Buna bağlı olarak kalp atım hızının artması ya da azalması ile terleme, kusma, düşük tansiyon gibi fizyolojik belirtiler ortaya çıkar. Bu aşamaya gelen hastada tedavi ya kesintiye uğrar ya da güçlükle yapılsa bile bir daha hastanın koltuğa oturması sorun olur. Ayrıca çocukların diş hekimine gelirken duydukları stres ve/veya zorlama ile yapılan dental müdahale yaşamları boyunca onları etkileyebilir. Bu durum ömür boyu doktor ve tedaviden kaçmalarına ve hastalıkların erken teşhis/ tedavi şansının azalmasına neden olabilir. Bu sorun, çocukları zorla koltuğa oturtmak yerine güvenli koşullarda anestezi desteği alarak çözülebilir.
Sedasyon/ genel anestezinin bir avantajı da; dolgu, amputasyon ve kanal tedavisi gibi cerrahi olmayan tedavilerde lokal anestezi (iğne) uygulamasının gerekmemesidir. Özellikle çocuk hastalarda avantaj olarak değerlendirebileceğimiz bu durum sayesinde, tedavi sonrasında da bir süre devam eden uyuşukluk ve neticesinde dudakların ısırılarak travmatize edilmesi önlenmektedir.

Genel anestezi / sedasyon hangi şartlarda ve nasıl gerçekleştirilir?
Güvenli koşullarda anestezi, öncelikle bilgili-deneyimli bir anestezi ekibi ve anestezi ekipmanı ile sağlanır. İşlem, anestezi doktorumuzun aldığı ön bilgi ve yaptığı muayene sonrası istenilen tetkikler, konsültasyonlar ile devam eder. Bu ortamda hasta anksiyeteden uzak, uygun sedasyon biçimiyle diş hekimi koltuğuna alınır.

Nasıl bir yer?
Anestezi ameliyathane ortamında en gelişmiş anestezi cihazları ve tedavi boyunca yaşamsal fonksiyonların devamlı izlenip kayıt altına alındığı bir ortamda gerçekleşir.indir

Nasıl bir ekip?
Bilgili, deneyimli, sorumluluk sahibi, insan sevgisi ve insanlara yardım duygusu gelişmiş kişilerden oluşan bir ekip ile diş tedavileri güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Anestezi “güvenli koşullar altında” sokakta yürümekten daha güvenlidir. Diş tedavisi olanaklarını araştırırken mutlaka bunları sorgulayınız.