Diş hekimliğinin esas amacında; çenelerin, dişlerin ve etrafındaki çevre dokuların yerlerini sağlıklı şekilde konumlandırılmasına destek olarak korunmalarını sağlamaktır. Günümüzde yapılan çeşitli çalışmalarla erken süt diş kaybına bağlı biçimde gözlenen çapraşıklıklar ve düzensizlikler büyük oranda önlenmeye çalışılmaktadır.

Ortonorm Yer Tutucu

Süt dişleri, gelecekte sürecek olan sürekli dişlere rehberlik eder. Süt dişleri çürük veya travma sebebiyle zamanından önce kaybedilirse komşu dişlerin çekim boşluklarına doğru hareket ettiği için çapraşıklıklara sebebiyet verir.

Yer Tutucuların Görevi Nedir?

Komşu dişlerin çekim boşluğuna yönelmelerini ve bu yolla daimi dişin ya gömük kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla gelecekte ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir.

Kaybı yaşanan dişin oluşturduğu boşluk, altındaki sürekli dişin sürmesine kadar mutlaka bir yer tutucu desteğiyle korunmalıdır. Diş teknisyenleri tarafından büyük bir özenle hazırlanan yer tutucular, çocukların diş, çene yapılarına uygun bir şekilde tasarlanırlar. Uygulanmaları ve kullanımları oldukça portatiftir.

Yer tutucularının hazırlanma sürecinde birçok etmen göz önünde bulundurulur. Çocukların diş gelişimi, kayıp diş sayısı ve yerine göre yer tutucular sabit veya hareketli konumda tasarlanabilirler. Yer tutucular, çekilen süt dişinin altındaki kalıcı dişin ağız içerisine sürmesine kadar ağızda tutulmalıdır.